top of page

Updated: Dec 1, 2022

Každá minca má dve strany - to je prvá vec, ktorá mi pri téme protikladov napadne. V praxi sa často stretávam s mylnými predstavami o tom, čo je manželstvo, čo od neho očakávať, kto je osudová láska a podobne. Preto sa o túto tému dlhodobo zaujímam a často sa pýtam i vás, moji drahí zákazníci, Ako to máte vy vo vašich vzťahoch. 88% z vás v ankete na Instagrame odpovedalo, že by vo vzťahu nechcelo byť s protikladom.


Stretla som sa s nefunkčnými protikladmi? Áno. Stretla som s harmonickými protikladmi? Tiež áno. Ako je to možné? Je na to určitý vzorec? Pozrieme sa na túto otázku v rôznych rovinách.


Hodnotové protiklady


Táto skupina je pre sledovateľa niečo ako jurský park. Nikdy neviete aký konflikt vylezie na povrch, a to aj pri tých najmenších detailoch. Prečo je to tak?


Hodnoty nám určujú, akým objektívom sa pozeráme na svet. Vaša manželka má možno portrétový objektív 50 mm, zameraný na udržanie tepla domova a tvorbu rodiny, ale Vy používate objektív viac širokouhlý, napríklad 25 mm, zameraný na sebarozvoj. Oba pohľady sú úžasné, ale spolu chcú vybudovať niečo diametrálne rozdielne. Líšia sa ich očakávania a tiež ich potreby. Hodnoty ako napríklad Boh, rodina, peniaze, vzdelanie a mnoho ďalších nám určujú, čomu sme ochotní venovať pozornosť, na čom nám záleží a na čom zas vôbec.


V ankete bol váš pohľad na hodnoty nasledovný - 85% z vás chce mať so svojím partnerom viac spoločných hodnôt ako koníčkov.

Spoločné zameranie je ako využívať pri plavbe vietor v plachtách. Človeka to stojí menej námahy a do cieľa sa dostane oveľa rýchlejšie.Protiklady v spôsobe myslenia a citovej náchylnostiTieto sú asi najčastejšie a často veľmi funkčné kombinácie. Ja sama som umelecký typ a mám viac rozvinutú kreatívnu hemisféru mozgu. Hoci sa s umelcami cítim príjemne, neposúvajú ma však dostatočne dopredu. Manžel je IT- špecialista, jeho zmýšľanie je striktne logické a matematicky presné, je citovo stabilný - v tomto bode by som sa chcela zastaviť. Stabilita v emóciách a citových prejavoch je veľmi dôležitá aspoň u jedného partnera.


Jeden z páru musí byť pomyselnou kotvou v prípade konfliktov, ťažkých životných udalostí alebo tragédií. Občas si manželia tieto úlohy vymenia, ale aj z vašich správ, ktoré ste mi písali k tejto téme, je lepšie mať vo vzťahu zástupcu ľavej i pravej hemisféry nášho úžasného mozgu.


Manželstvo je ako loď, ak by obe strany boli voľne unášané svojimi emóciami, Loď by rýchlo stratila svoj kurz.

Čo ak žijem s protikladom a už to nie je ako pred tým?


Základ v každom vzťahu je komunikácia a empatia. Skúste si dobrovoľne nasadiť objektív Vášho partnera a pochopiť, respektíve, vcítiť sa do jeho hodnotového nastavenia - prečo je daná priorita preňho taká dôležitá? Ktorá oblasť jeho priorít sa vám páči najviac? 54% z vás v ankete odpovedalo, že radšej vo vzťahu hľadajú spoločný názor ako kompromis. Napríklad:

Manžel je športový typ, ale vy nie. Prechádzky však máte rada a on tiež. Tak čo keby ste skúsili na prechádzky chodiť spolu a ukončiť by ste ich mohli napríklad dobrou kávou.


Manželka miluje romantické gestá, ale vy ste poriadny chlap a ruže po zemi rozhadzovať nechcete. Ale jedlo, jedlo to je vaše a manželka by už niekde rada vytiahla tie krásne červené šaty. Tak spojte príjemné s užitočným a zavolajte manželku do luxusnej reštaurácie, nahoďte oblek a vašou odmenou vám bude spokojná manželka a plné bruško.


Na úplný záver len dodám, že na každom vzťahu je potrebné pracovať, a to aj v prípade, že dnes ste tí najviac zamilovaní ľudia pod slnkom. Aby ste mohli šoférovať, chodili ste na autoškolu, aby ste mali dobré manželstvo, treba sa učiť komunikovať, spolupracovať a mnoho ďalšieho. Ale verte mi, výsledok stojí za to.
60 views0 comments

Ak ťa tento článok zaujal mohlo by ťa zaujímať aj...

bottom of page